NoM bruksprov & IPO

Nordiska mästerskap i bruksprov och IPO för hundar, Svenska Brukshundklubbens tävlingsgrenar, arrangeras varje år.

NoM bruksprov & IPO 2017

Se intresseanmälan till landslaget 2017 här till höger.

Arrangörsland:

Danmark

Datum:

15 - 17 september 2017

Plats:

Klosterheden plantage ved Lemvig

Arrangörens hemsida:

http://dchlemvig.dk/nom2017/

___________________

NoM bruksprov & IPO 2016


Arrangörsland

Norge

Datum

16 - 18 september 2016

Plats

Nannestad

Arrangörens hemsida

www.nannestadogomegnhundeklubb.no

Landslaget i år består av:

Gren och förare Hund

Rapport

Annika Hansson/Ronnie Hansson

Papaya

Ulrika/Tomas Hedberg

Isle Mountains
Vatnajökull

Åsa/Ove Damberg

Molars Varga


Skydd

Anna Linderlöf

Julle av Centaurus

Sverker Lindblad

Lindjax Jetson

Elin Haglund

Chowliv`s Arusa


Spår

Karin Haglund

Vassruggens Arn Ulfheidna

Karin Daun

Toppborders Snikkes

Pirjo Gustavsson

Memoars Rocket


Sök

Staffan Ståhl

Memoars Quintus

Jonny Lundqvist

Tonedos Amazing Rambo

Erik Wiklund

Mara vom roten Merlin


IPO

Patrik Karlsson

Vandalens Kulan


Madeleine Enestam

Buckens Bill Csaldo

Peter Thalin

Mallekrafts Gaston

Vi önskar dem Stort Lycka till!

_____________

NoM bruksprov & IPO 2015

Arrangörsland

Sverige

Datum

18 - 20 september 2015

Plats

Vallentuna IP

Arrangörens hemsida

http://www.sbkstockholm.se/nom-2015/

Rapport

Annika Hansson/Ronnie Hansson

Papaya

Göteborg-Mölndal

Ulrika/Tomas Hedberg

Isle Mountains Vatnajökull

Örnsköldsvik

Reserver

  1. Jonas Jensen/Hanna Andersson

Svartalwen's Fria Skoj

Göteborg-Mölndal

  1. Sara Ericsson

Tullarsbackens Illvilja

Växjö

Skydd

Anna Linderlöf

Julle av Centaurus

Växjö

Sverker Lindblad

Lindjax Jetson

Kungälv

Reserver

  1. Ia Björk

Red Goblin's Zoda

Växjö

  1. Denny Martinsson

Freak Le Chics Articuno

Skövde

Spår

Karin Haglund

Vassruggens Arn Ulfheidna

Kungälv

Karin Daun

Toppborders Snikkes

Göteborg-Mölndal

Reserver

  1. Jenny Johnsson

Krokasmedens Külo

Kristianstad

  1. Sigge Friis

Korabos G-Cross

Fagersta

Sök

Staffan Ståhl

Memoars Quintus

Avesta

Jonny Lundqvist

Tonedos Amazing Rambo

Göteborg-Mölndal

Reserver

  1. Erik Wiklund

Mara vom roten Merlin

Hudviksvall

  1. Hanna Högström

Gränsvallarens Uma-Lin

Örebro