Valpkurs i Albäcksskogen
Valpkurs i Albäcksskogen
Valpkurs i Albäcksskogen

Juniorkurs

Trelleborgs Brukshundklubb

Kurs

Dessa kurser är för den unga hunden mellan cirka sex månader och 1,5 år. Nu är hunden lite mer mogen, men fortfarande handlar livet mest om lek. Små korta stunder av träning klarar den unga hunden med avbrott för lek.

Hund på kurs

En juniorkurs har fokus på; kontakt – belöning – inlärning.
Lär dig vad den bästa belöningen är för din hund: är det lek, klappar eller godis?
Fokus ligger på berikning, miljöträning och träning. Du lär dig hur du, som hundägare fortsätter fördjupa träningen genom att samarbeta och kommunicera med din hund.

Kursfakta

Instruktör Ian Dilton

Tisdagar 18.30-20.00 med start 15 augusti och därefter 22/8, 29/8, 5/9, 12/9 och 19/9

Deltagaravgift 1500:- som i samband med anmälan betalas till vår Swish 123 514 7202 eller vårt Bankgiro 5572-1088.

Bekräftelse får du så snart din anmälan gått igenom samt i form av ett mail med innehållet i din anmälan till den e-postadress du angett. Händer inget, ber vi dig gå tillbaka i din anmälan och kolla om något fält är rödmarkerat.

Förutsättning för att gå kurs hos oss