Idag invigs den nya provformen SBK Specialsök med flertalet officiella prov i klass 1. Detta är något projektgruppen inom SBK har jobbat med sedan år 2017, då årets kongress uppdrog till Förbundsstyrelsen att arbeta för att införa specialsök inom Svenska Brukshundklubben.
Specialsök är en bred och öppen verksamhet där alla hundar kan delta, både träningsmässigt och på tävling. Sporten passar både de hundar och hundägare som vill träna och ha en rolig aktivering och de som inom tjänst håller på med specialsök. Sökmiljön på ett prov kan variera, precis som det är i verkligheten för en tjänstehund i arbete. Hunden ska arbeta noggrant och målmedvetet för att vid upphittad doft göra en passiv markering.
De klubbar som idag arrangerar prov i klass 1 är:
- Uppsala Brukshundklubb
- Nynäshamns Brukshundklubb
- Södertälje Brukshundklubb
- Helsingborgs Brukshundklubb
- Svenska Schäferhundklubben Romelanda
Stort lycka till säger vi till alla premiärdeltagare på SBK specialsökproven idag! Är du nyfiken på att prova specialsök? Kolla om din lokala brukshundklubb eller rasklubb har några kurser på gång!