Foto: Fabian Gieske - Unsplash
Foto: Fabian Gieske - Unsplash
Foto: Fabian Gieske - Unsplash
SBK Logga Tyresö BK

SBK Stockholmsdistrikt

Aktuellt om våra kurser

Tyresö Brukshundklubb

18 apr 202618 apr 2026

Tyresö BrukshundklubbTyresö Brukshundklubb

Tyresö Brukshundklubb och vår kursverksamhet Uppdaterad: 2026-04-18

Kursutbudet kan variera beroende på tillgång till instruktörer. Vi är utomhus den mesta tiden, så under den mörka/kalla tiden har vi väldigt få kurser. För att gå kurs hos oss ska du vara medlem i Tyresö BK, eftersom vi är en ideell förening. Vi samarbetar med Studiefrämjandet Stockholm/Gotland.

Anmäl dig till kurs

Vi lägger ut de flesta kurser inför varje ny termin (i mitten av januari samt runt midsommar). Det kan tillkomma fler kurser under året, dessa aviserar vi även på vår Facebooksida.

Har du frågor eller önskemål kring vår kursverksamhet kontakta utbildning@tyresobk.se

Under varje varje kurskategori ser du vilka kurser som du kan anmäla dig till, där hittar du också en länk till anmälningsformuläret. Du anmäler dig genom att fylla i en kursanmälan.

Våren 2026 har vi följande kurser: 

Det finns enstaka platser kvar på några av kurserna

Valpkurs  start 4 juni
Allmänlydnad  start 24 juni
Nose Work kortkurs fortsättning 9-10 maj

Bra att veta / Våra allmänna villkor

  • För att delta i vår kursverksamhet krävs medlemskap i antingen Tyresö Brukshundklubb eller Svensk Hundungdom (SHU) hos alla deltagare som tränar med hunden på kurstillfällena.

  • Om du inte är medlem hos oss, så kan du vänta med att lösa medlemskap till du anmält dig och fått en plats. Medlemsavgiften ska vara betald vid kursstart och medlemsbevis ska kunna uppvisas. Bli medlem

  • Hunden ska vara registrerad i Jordbruksverket och vara vaccinerad (valpsjuka, parvo och hepatit c). Vaccination ska vara gjord vid 12 veckors och 1 års ålder, därefter inte vara äldre än 4 år.

  • Kursen ska vara betald 14 dagar före kursstart. Om betalning inte kommit in i tid så har du förlorat din plats.

Vi samarbetar med Studiefrämjandet