schäfervalp
schäfervalp
schäfervalp

Valpkurs - start 17/1

Visby BK

Kurs

17 jan 17 jan 2026

09:30  - 11:4509:30 - 11:45

6 tillfällen6 tillfällen

1600 kr1600 kr

Visby Brukshundklubb Visby Brukshundklubb

Malin Karlberg & Christina QvarnhagenMalin Karlberg & Christina Qvarnhagen

Ge din valp den bästa start i livet den kan få - en valpkurs! För valpar 12 veckor – ca 6 månader

”Det hunden gör ofta blir den bra på, oavsett om det är saker du vill att den ska göra eller saker du inte vill att den ska göra.” Mer komplicerat än så är inte hundträning eller vardagslydnad.

Valpkurs - med start 17:e januari

Med belöningsbaserad träning går vi igenom och tränar på hur du kan skapa vanor som gör vardagen med din hund enklare och roligare redan från valpstadiet. Vi varvar teori i klubbstugan med praktik ute på träningsplanen. I den mån det går försöker vi anpassa upplägg efter väder och vind, men varma kläder krävs!

Kursen har fokus på din relation med din valp och vi kommer bland annat att träna på kontaktövningar, gå fint vid sidan, hantering, lekövningar, inkallning och hundmöten.

Förkunskaper/Krav:

Kursen passar valpar från 12 veckor - 6 månader.
Medlemskap i Visby BK krävs (kan lösas efter besked om plats på kursen) och giltig vaccination enligt SKK:s rekommendationer.

Plats:

Visby Brukshundklubb 

Kursdatum:

Lördagar:

Tider med reservation för sjukdom och oförberedda händelser.

Kurslitteratur:

Vi utgår från böckerna Bästa valpen och Bäst Var-Dag av Maria Brandel och Siv Svendsen. Böckerna finns att köpa genom Visby BK till ett förmånligt pris.

Antal deltagare:

max 10 - minimum 4

Instruktör:

Christina Qvarnhagen & Malin Karlberg

För frågor kontakta Malin Karlberg på e-post: malinaberg2012@gmail.com 

 

ANMÄLAN

Sista anmälningsdag 3:e januari.

Kursen bedrivs som studiecirkel i samarbete med Studiefrämjandet Gotland.

Anmälan HÄR