Retriever som hoppar över lydnadshindret
Retriever som hoppar över lydnadshindret
Retriever som hoppar över lydnadshindret

Funktionärer

i lydnad och rallylydnad

23 jan 202623 jan 2026

Svenska BrukshundklubbenSvenska Brukshundklubben

För funktionärer i lydnad och rallylydnad krävs inget medlemskap i Svenska Brukshundklubben (SBK) för att få tjänstgöra på tävling men det finns ändå viktiga saker att tänka på.

I lydnad och rallylydnad ställs inga krav på att funktionärer ska vara medlemmar i SBK, det räcker att de är medlemmar i Svenska Kennelklubben (SKK). Då de som inte är medlemmar i SBK inte syns i SBK:s medlemsystem (Membercare) behöver kansliet skapa ett gästmedlemskonto till funktionären där dennes uppdrag kan läggas in. För att kunna göra detta behöver distrikten som avser använda funktionären skicka in en vidimering på att personen i fråga är SKK medlem.

Kansliet rekommenderar samtliga arrangörer att kontrollera giltigt SKK-medlemskap på alla funktionärer inom rallylydnad och lydnad (som inte är medlemmar i SBK). Detta för att undvika att använda en funktionär som inte har giltigt medlemskap eftersom tävlingen de använts vid då kan bli klassad som inofficiell.