Logotyp Karlstad Brukshundklubb

SBK Värmland-Dals Distrikt

Bli instruktör eller medhjälpare

Karlstad Brukshundklubb

02 feb 202502 feb 2025

Karlstad BrukshundklubbKarlstad Brukshundklubb

Kursverksamhet är en av våra stora delar på klubben. Här har vi instruktörer med en bred kunskap inom olika områden som håller kurser för våra medlemmar. Det är allt från valpkurs och aktivering till avancerade allmänlydnad eller tävlingskurser. Vi vill bli fler och utöka vårt kursutbud. Är intresserad av att bli instruktör har du kommit till rätt sida!

Instruktör

SBK erbjuder ett varierat utbud på kurser, både grenspecifika och rena allmänlydnadskurser. För att få utbilda sig grenspecifikt inom SBK måste en allmänlydnadsinstruktörsutbildning (SBK instruktör) först genomföras. Detta för att instruktören ska lära sig grunderna i hundträning, coacha förare, bygga upp övningar, få erfarenhet av att leda en kurs och bli en bra allmänlydnadsinstruktör. Först efter SBK instruktör är genomförd kan du lämna in en intresseanmälan på grenspecifika utbildningar inom SBK. Observera att processen att bli SBK instruktör kan ta upp till två år beroende på efterfrågan, budget, hur engagerad du är och tillgänglighet till utbildning.

Läs mer på SBK:s sida om kurser och kursplaner som erbjuds:
SBK Instruktör - Svenska Brukshundklubben

Det finns utbildningar där SBK inte är huvudman eller har en motsvarande utbildning. Är du intresserad av att gå en utbildning utom SBK för att hålla kurser på vår klubb kan klubben se över ärendet och besluta om ekonomiskt stöd till utbildningen. Varje ärende beslutas enskilt baserat på utbildningsplan, ekonomi, behov och sökandes engagemang i klubben.

Observera för att utbilda en ny instruktör behöver behovet finnas, utbildningen vara budgeterad och godkänd av styrelsen.

Engagera dig som medhjälpare

Att engagera sig som hjälpinstruktör är minst lika roligt och ger en erfarenhet utan att behöva ansvara för allt runt omkring som instruktörerna gör. Du kan vara hjälpinstruktör utan att vara utbildad eller viljan att bli instruktör. Är du intresserad av att bli hjälpinstruktör? Gör en intresseanmälan!

Hur går det till?

  1. Skicka in en intresseanmälan, oavsett om du är intresserad av att bli hjälpinstruktör eller instruktör. Du måste vara medlem hos oss och ha ett intresse att hålla kurser på vår klubb. Har du en instruktör på klubben som rekommenderar dig vill vi att du anger namnet på denna i anmälan.
  2. Du blir kontaktad av utbildningssektorn med vidare frågor eller information om behovet. Visar du intresse att bli hjälpinstruktör undersöker vi en lämplig kurs där behovet finns. Hjälpinstruktörer med mål att bli instruktörer kan behöva prioriteras för att de ska hinna klart innan utbildningens start.
  3. Du blir tillfrågad att bli hjälpinstruktör. För att gå SBK instruktör måste du vara hjälpinstruktör på minst två kurser. Dessa kurser ska vara valp eller allmänlydnadskurser. Det är en fördel att vara hjälpinstruktör på kurser ledda av olika instruktörer.
  4. Utvärdering. I samarbete mellan utbildningssektorn och instruktörerna du har gått med beslutas det om du är redo att påbörja instruktörsutbildning. Slutligen måste styrelsen ge det sista godkännandet.
  5. Utbildningssektorn inväntar en utbildning att anmäla dig till. Hur ofta utbildningar hålls varierar, när en utbildning dyker upp kontaktar vi dig och anmäler dig till den.
  6. Utbildning påbörjas. Utbildningen är intensiv och kräver att du har en hög närvaro. Den sker oftast både på både plats och distans med hemuppgifter. I de flesta fall krävs bil.
  7. Studiefrämjandets ledarskapsutveckling steg 1 och grundläggande cirkelledarutbildning är två kurser du behöver genomföra eftersom vi samarbetar med studiefrämjandet. Dessa kurser genomförs när de finns tillgängliga och är av kortare slag.
  8. Efter genomförd kurs har vi som lägsta krav att du håller i två kurser hos oss för att kompensera klubbens utgifter vid utbildningen. Men vi vill givetvis att du är engagerad och vill bli en del av instruktörsgänget på klubben länge! Som instruktör kan du alltid vända dig till dina instruktörskollegor och utbildningssektorn för stöd. Vi vill ha kvar dig och växa tillsammans med oss!

Intresseanmälan

Berätta om dig och varför du vill bli instruktör/hjälpinstruktör så återkommer vi så snart vi kan. Anmälan görs till utbildningssektorns mejl nedan.  

Utbildningssektorn