Internatkurser Hv
Listan uppdateras löpande!
Anlagstest i Militärregion Mitt
Datum och plats
20 juli kl 10.00 i Marma
Datum och plats
1 september kl 10.00 i Kungsängen
Datum och plats
20 oktober kl 10.00 i Kungsängen
Anmälan
Anmälan till försvarsmaktsombud Ola Eriksson fmombud@unita.se 0708-711 811
Arrangör: Sörmlands distrikt
Plats
HvSS
Anlagstest
9 december 2023
9 mars 2024
Kursveckor
Vecka 17 inryckning 21/4 och utryckning 27/4
Vecka 24 inryckning 9/6 och utryckning 15/6
Vecka 36 inryckning 1/9 och utryckning 7/9
Behörighetsprov
28-29 september
Anmälan
Anmälan till kurschef Björn Malmeström bjorn.malmestrom[at]gmail.com
Arrangör: Gotland
Plats
Visby
Anlagstest
Våren 2024, datum ej fastställt
Kursveckor
Vecka 28 inryckning 7/7 och utryckning 13/7
Vecka 33 inryckning 11/8 och utryckning 17/8
Vecka 36 inryckning 1/9 och utryckning 6/9
Behörighetsprov
7-8 september
Anmälan
Anmälan till kurschef Monica Lindfors monicalindfors55[at]gmail.com
Arrangör: Kungsbacka BK
Plats
Kungsbacka
Anlagstest
25-26 november
Kursveckor
Vecka 8 inryckning 24/2 och utryckning 27/2
Vecka 12 inryckning 23/3 och utryckning 26/3
Vecka 16 inryckning 20/4 och utryckning 23/4
Vecka 20 inryckning 18/5 och utryckning 21/5
Vecka 33 inryckning 17/8 och utryckning 20/8
Vecka 37 inryckning 14/9 och utryckning 17/9
Behörighetsprov
5-6 oktober
Anmälan
Anmälan till kurschef Malin Holländer malin.liljesson[at]live.se
Arrangör: Danderyd-Täby BK (intensivkurs)
Plats
Marma, hundtjänstskolan
Anlagstest
Datum ej fastställt
Kursveckor
Inryckning 29/6 och utryckning 13/7
Behörighetsprov
10-11 augusti
Anmälan
Tryck här för att läsa mer om kursen, hundtjänstskolan och hur du anmäler dig.
Arrangör: Värmdö BK
Plats
Kungsängen
Anlagstest
Vecka 14
Kursveckor
Datum ej fastställda
Behörighetsprov
Datum ej fastställt
Anmälan
Anmälan till kurschef Anna Löfblad anna_varmdo[at]hotmail.com
Arrangör: Upplands distrikt
Plats
Kungsängen
Anlagstest
Vecka 3
Kursveckor
Vecka 12 inryckning 17/3 och utryckning 23/3
Vecka 18 inryckning 28/4 och utryckning 4/5
Vecka 26 inryckning 23/6 och utryckning 28/6
Behörighetsprov
29-30 juni
Anmälan
Anmälan till kurschef Jessica Myhre mamymyhre[at]gmail.com
Arrangör: Skåne distrikt
Plats
Kosta
Anlagstest
4 februari
Kursveckor
Vecka 10 inryckning 3/3 och utryckning 9/3
Vecka 15 inryckning 7/4 och utryckning 13/4
Vecka 19 inryckning 5/5 och utryckning 11/5
Behörighetsprov
1-2 juni
Anmälan
Anmälan till försvarsmaktsombud Sven Börje Persson svenborje.persson[at]sjobo.nu
Arrangör: Närke distrikt
Plats
Villingsberg
Anlagstest
14 januari
Kursveckor
Vecka 9 inryckning 29/2 och utryckning 3/3
Vecka 15 inryckning 11/4 och utryckning 14/4
Vecka 19 inryckning 9/5 och utryckning 12/5
Vecka 25 inryckning 20/6 och utryckning 23/6
Vecka 32 inryckning 8/8 och utryckning 11/8
Vecka 35 inryckning 29/8 och utryckning 1/9
Behörighetsprov
28-29 september
Anmälan
Anmälan till Karl-Gustav Carlsson karl-gustav[at]gusab.nu
Arrangör: Central kurs
Plats
Halland
Anlagstest
13 januari
Kurstid
Vecka 17 inryckning 22/4 och utryckning 27/4
Vecka 20 inryckning 16/5 och utryckning 19/5
Vecka 24 inryckning 13/6 och utryckning 16/6
Vecka 34 inryckning 22/8 och utryckning 25/8
Vecka 38 inryckning 19/9 och utryckning 22/9
Behörighetsprov
28-29 september
Anmälan
Anmälan till kurschef Caroline Nilsson patrullhund[at]gmail.com
Arrangör: Östersund
Plats
Östersund
Anlagstest
17 mars
Kursveckor
Vecka 19 inryckning 9/5 och utryckning 12/5
Vecka 23 inryckning 6/6 och utryckning 9/6
Vecka 28 inryckning 11/7 och utryckning 14/7
Vecka 32 inryckning 8/8 och utryckning 11/8
Vecka 39 inryckning 22/9 och utryckning 27/9
Behörighetsprov
28-29 september
Anmälan
Anmälan till kurschef Michele Tajani michele.tajani[at]fvrf.se
Arrangör: Övre Norrlandsdistriktet
Plats
Boden
Anlagstest
24-25 februari
Kursveckor
Vecka 22 inryckning 2/6 och utryckning 8/6
Vecka 28 inryckning 7/7 och utryckning 13/7
Vecka 38 inryckning 15/9 och utryckning 21/9
Behörighetsprov
5-6 oktober
Anmälan
Anmälan till kurschef Susanne Eriksson susanne_ericson[at]hotmail.com
Arrangör: Kiruna BK
Plats
Kiruna
Anlagstest
9 mars
Kursveckor
Vecka 19 inryckning 9/5 och utryckning 12/5
Vecka 29 inryckning 15/7 och utryckning 21/7
Vecka 32 inryckning 9/8 och utryckning 11/8
Vecka 35 inryckning 30/8 och utryckning 1/9
Behörighetsprov
18-19 september
Anmälan
Anmälan till kurschef Carola Nordlund carola.nordlund@hotmail.com
Arrangör: mellersta Sverige
Plats
Ej bestämt ännu
Anlagstest
Datum ej fastställt
Kursveckor
Datum ej fastställda
Behörighetsprov
Datum ej fastställt
Anmälan
Arrangör: södra Sverige
Plats
Ej bestämt ännu
Anlagstest
Datum ej fastställt
Kursveckor
Datum ej fastställda
Behörighetsprov
Datum ej fastställt
Anmälan
Arrangör: norra Sverige
Plats
Ej bestämt ännu
Anlagstest
Datum ej fastställt
Kursveckor
Datum ej fastställda
Behörighetsprov
Datum ej fastställt
Anmälan
Arrangör: södra Sverige
Plats
Ej bestämt ännu
Anlagstest
Datum ej fastställt
Kursveckor
Datum ej fastställda
Behörighetsprov
Datum ej fastställt
Anmälan
Arrangör: norra Sverige
Plats
Ej bestämt ännu
Anlagstest
Datum ej fastställt
Kursveckor
Datum ej fastställda
Behörighetsprov
Datum ej fastställt
Anmälan