Kopplad airedaleterrier
Kopplad airedaleterrier
Kopplad airedaleterrier

Organisation och arbetsordning

01 okt 202401 okt 2024

Svenska BrukshundklubbenSvenska Brukshundklubben

I förbundsstyrelsens organisation är ansvaret fördelat på sex olika utskott, varav det verkställande utskottet (VU) är ett utskott.

Utskottsorganisation

I förbundsstyrelsens (FS) organisation är ansvaret fördelat på sex olika utskott, varav det verkställande utskottet (VU) är ett utskott.

Utskotten har en viktig roll i Svenska Brukshundklubbens organisation och agerar direkt på förbundsstyrelsens uppdrag.

Som utskottsledamot förväntas du därför ha goda kunskaper om Svenska Brukshundklubbens organisation, stadgar, regler och policydokument. Även Svenska Kennelklubbens övergripande grundregler och andra regler/policydokument är viktiga att känna till i ditt förtroendeuppdrag.

Närmare information om just ditt utskotts uppdrag och ansvarsområden finner du i utskottets arbetsordning eller uppdragsbeskrivning. Ta gärna kontakt med utskottets handläggare på förbundskansliet för att bli mer insatt i vilka rutiner som gäller.

Utskotten arbetar med ämnesområden som är relativt omfattande och som löper över lång tid. För mer avgränsade ämnesområden kan förbundsstyrelsen bilda tillfälliga arbets- och projektgrupper.

Här kan du läsa om förbundsstyrelsens organisation och de utskott som förbundsstyrelsen har samlat under sig.

Årshjul

För den centrala förbundsorganisationen finns ett årshjul framtaget. Årshjulet visar viktiga datum och ger förståelse för organisationen, beslutsvägar och tidsplanering.

Respektive utskott kan i sin tur ta fram årshjul för sin verksamhet som ska anpassas till det centrala årshjulet. Dessa årshjul läggs under respektive utskott i Teams.

Utskottens sammansättning

Varje år sammanträder kongressen som är Svenska Brukshundklubbens högsta beslutande instans. På kongressen väljs ledamöter till Svenska Brukshundklubbens förbundsstyrelse. I samband med detta kan utskotten komma att ändras avseende ledamöter och sammankallande. Detta är något som brukar behandlas på FS-sammanträdet i juni.

Vem beslutar?

Förbundsstyrelsen beslutar om utskotten och dess utskottsledamöter. Sammankallande för utskott är vanligtvis en FS-ledamot.
Utskottsledamöter är vanligtvis sammankallande för en utskottsgrupp. Utskott beslutar om personer att ingå i utskottsgrupp.
Förbundsstyrelsen beslutar om arbets- och projektgrupper under förbundsstyrelsens organisation.

Vem är lämplig?

Personer ute i organisationen som har erfarenhet och kunskap inom respektive verksamhetsområde. Viktigt är också att ha ett engagemang och driv att vilja utveckla samt föra verksamheten framåt. Ett tips för att hitta lämpliga personer är att lägga ut intresseförfrågningar via hemsidan.

Ekonomi- och kommunikationsansvarig i utskotten

Förbundsstyrelsen (FS) beslutade 2013-05-17 § 85 att varje utskott ska utse en ekonomiansvarig som skattmästaren och ekonomiansvarig på förbundskansliet ska kommunicera med i ekonomiska frågor.

FS har även beslutat att varje utskott ska utse en kommunikationsansvarig, vilken förbundskansliet och ev. övriga ska kommunicera med i kommunikationsfrågor.

Överlämning/avslut vid slutfört uppdrag som förtroendevald

Om du av någon orsak inte har möjlighet att fullfölja ditt uppdrag som utskottsledamot ska du meddela utskottets sammankallande snarast möjligt.

Förbundsstyrelsen fastställde 2016-06-17 § 139/2016 att förtroendeuppdraget som sammankallande för förbundsstyrelsens utskott gäller tillsvidare tills dess att FS beslutar om annan sammansättning. Uppdraget upphör inte per automatik i och med FS-ledamots avgång vid kongress.

Det är viktigt att du som avgående ledamot gör en bra överlämning till din efterträdare. Önskvärt är att du som avgående är med vid din efterträdares första möte.

Kom ihåg att du som förtroendevald har tystnadsplikt även efter att du har avslutat ditt uppdrag.